Manifestacja Żydów samborskich przeciw starszym ziemskim przemyskim

W urzędzie grodzkim przemyskim Berko Jakubowicz, Moszko Herszowicz, starsi Żydów w Samborze, i Hejsyk Lewkowicz mieszkaniec Sambora w imieniu Żydów samborskich manifestują przeciw seniorom ziemskim przemyskim Moszkowi Szmujłowiczowi rabinowi jarosławskiemu, Lewkowi Szlamowiczowi  rabinowi przeworskiemu, Majorowi Zelmanowiczowi rabinowi dobromilskiemu. Protestujący pojawili się na awizowany wcześniej termin u rabina przemyskiego (21 VIII) w sprawie żydowskiego podatku, jednak dwaj pierwsi seniorzy ziemscy czym prędzej opuścili miasto, a trzeci w ogóle się nie pojawił. Żydzi samborscy ponadto protestują przeciw wyznaczeniu przez nich kontrybucji od Żydów samborskich w kwocie niemożliwej do zapłacenia, mimo że zostali poinformowani, że Hejsyk sprzedał tylko 8 beczek wina.
Zespół: Księgi grodzkie przemyskie (Fond 13)
Sygnatura: CGIA Lwów, Fond 13 [Sąd grodzki przemyski ], op. 1, sp. 556, s. 1391-1392
Data wytworzenia: 22.08.1741
Miejsce powstania: Przemyśl